Avustralya Nur Vakfı

20 Aralık 2007

Kazım GÜLEÇYÜZ

Melbourne - Beşinci kıt’adaki Nur hizmetlerinin ilk merkezi bu şehir. Türk işçilerine 1967’de açılan Avustralya kapısından girerek Nur hizmetini bu ülkeye taşıyan Refik Koyu, İsmet Şen, yakınlarda vefat eden Hüseyin Allahverdi ve Ali Ruşen Altunbaş gibi öncü kadroların zor şartları göğüsleyerek ektikleri Nur tohumları bugün filizlenmiş, çiçek açmış ve meyveye durmuş.

Yedisinden yetmişine ‘kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla herkesin her akşam Nur sohbetleri için bir araya geldiği Avustralya Nur Vakfı, camisi, ders ve konferans salonları, kütüphanesi, kantini ve gençler için oyun odalarıyla mükemmel bir buluşma merkezi.

Buradaki şevk dolu hareketliliği görünce, insan 23. Sözün 2. Mebhasının ikinci nüktesinde anlatılan saray misalini hatırlıyor.

“İçerisi şenlik daire daire üstünde, ayrı ayrı nazik vazifeler ile saray ehli meşguldürler. Birinci dairedeki adamlar sarayın idaresini, tedbirini görüyorlar. Üstündeki dairede kızlar çocuklara ders okuyorlar. Daha üstünde hanımlar gayet lâtif san’atlar, güzel nakışlarla iştigal ediyorlar. (Sözler, s. 300)

Nur Vakfı merkezindeki hizmet aktiviteleri sanki bu tabloyu yansıtıyor.

Tam 7 görevlinin imam veya müezzin olarak vazife yaptığı camide beş vakit cemaatle namaz kılınıyor. Cemaate hariçten de Müslümanlar iştirak ediyorlar. Bosnalı, Makedonyalı, Uzakdoğulu, Afrikalı... Müslümanlar.

Akşam namazından sonra erkekler caminin hemen yanındaki ders salonunda, hanımlarda üst katta ders yapıyorlar.

Ders devam ederken küçük çocuklardan bazıları derse katılıyor, bazıları mescitte koşturuyor ve oyun oynuyorlar.

Böylece her akşam aileler, durumu müsait olan fertleriyle beraber Nur Vakfında buluşuyorlar.

Hanımlar ve genç kızların hizmetleri, bu merkez faaliyete geçtikten ve İzmir’den, son zamanlarda gazetede, burayla ilgili güzel yazılarını takip etmeye başladığımız Gülnihal Alaca ve Saadet Topuz’un gelişinden sonra şaşırtıcı ve çok sevindirici bir inkişaf kaydetmiş.

Bunu erkekler de “Hanımlar bizi geçti” diyerek ifade ve ikrar ediyorlar.

Yıl boyunca kızlı ve erkekli çocuklara verilen Kur’ân eğitiminin tamamlanması vesilesiyle geçen Pazar günü Vakfın konferans salonunda düzenlenen program, hizmet coşku ve heyecanının zirveye çıkmasına vesile oldu.

Muhteva ve akışıyla, Köln’deki yıllık ve geleneksel Üstad’ı anma programına benzeyen bu toplantı, öyle görünüyor ki, burada aynı mânâda, bu geleneğin ilk adımını oluşturacak.

Ve Melbourne, beşinci kıt’a Nur hizmetinin merkezi olarak, daha nice hizmet hamlelerine imza atacak.

Bunları yazarken Sydney’in de hakkını teslim etmemiz lâzım. Bu kıt’ada ilk indiğimiz ve feyizli sohbetine iştirak ettiğimiz Sydney de istikbal vaad eden bir potansiyeli temsil ediyor.

Önümüzdeki süreç, Sydney-Melbourne ekseninde çok güzel inkişaflara vesile olacak gibi görünüyor inşallah...

Kurban Bayramınız mübarek olsun…

20.12.2007

E-Posta: irtibat@yeniasya.com.tr