Our Vision

The Australia Light Foundation’s vision is to work towards a kind of civilization empowered with strong material and spiritual values, nurtured under the light of true moderate Islam by using contemporary methods and communications means and respecting individual differences.

Australia Light Foundation (Head Office)

Copyright 2018 The Australia Light Foundation | All Rights Reserved | And Our Sitemap | All Logos & Trademark Belongs To Their Respective Owners

HABER - 2008

Kadim dostumuz Güney Kore

Kore ile tarihî bir dostluğumuz varmış. Melbourne’a gelince öğrendim bunu. Gittiğimiz okulda sayıları epey fazla olan Koreli öğrenciler memleketimizin Türkiye olduğunu duyunca gözlerinin içi gülüyor ve bizimle çok alâkadar oluyorlar.

15 Aralık 2008

Nice bayramlara

“Gidiyorum gurbeti gönlümde duya duya” diyor ya şair, biz gurbetçiler de bir bayrama daha merhaba diyoruz Avustralya kıt'asında. Vatanımızdan kilometrelerce uzakta olsak da, özlesek de dostlarımızı, muzdarip değiliz çok şükür. Risâle-i Nur’un bize kazandırdığı onlarca kardeşimiz var bu diyar-ı gurbette. Nur Vakfı çatısı altında, nura gönül vermişlerden teşekkül eden bir ailemiz var. 

08 Aralık 2008

EN BİRİNCİ ÜSTADIMIZ ANNELERİMİZ

AVUSTRALYA Nur Vakfı Hanımlar Kolu geçtiğimiz hafta bir seminer düzenledi.

01 Aralık 2008

İftar davetinde dinler diyalogu

Geçen hafta Avustralya‘da bir iftar yemeği verildi. “Government House” iftarı Viktorya Valisinin, 1870 yılında inşa edilen tarihî konağında gerçekleşti.

29 Eylül 2008

Çocuk deyip geçmeyelim

İnsan bir yolcudur şu dünyada. âlem-i ervahtan, rahm-i madere, rahm-i maderden sabavete, sabavetten çocukluğa, çocukluktan gençliğe, gençlikten ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre, kabirden haşre giden bir uzun seferdedir. Ve bu uzun seferin bineği de terbiye ve eğitimdir. Binek ne kadar sağlam olursa, yolculuk da o kadar emniyetli ve güvenli olur.

15 Eylül 2008

Avustralya’da Ramazan

Bir ilki yaşıyoruz. Türkiye’den kilometrelerce uzakta geçiriyoruz Ramazan’ı. Ama mesafelerin değiştiremediği hakikatler, muhabbet ve uhuvvet, bir cemaate mensup olma nimeti, Türkiye’deki Ramazan’la gelen manevî atmosferi Melbourne’da de yaşatıyor bize. 

08 Eylül 2008

Melbourne’da kışı yaşarken

Türkiye sıcaktan kavrulurken Melbourne’da kışı yaşıyoruz. İşte Rabbimin bir mûcizesi. Kışlar çok sert geçmiyor Melbourne’da. Baharda ayrılmıştık Türkiye’den baharı yaşayamadan. Ama takdir-i İlâhî Melbourne’da kışta baharı yaşatıyor bize. 

21 Temmuz 2008

Singapur’dan Nur Vakfına bir garip yolcu

"Güzel oku; her zerrede coşkun birer mânâ var. Derd ehline bu mânâda canlar sunan eda var. Vermek için parlaklığı, gamlı gönül evine. Bir bak hele, her cilâdan üstün olan cilâ var. Derin, güzel düşünceyle incelersen bunu sen. Zaifleşmiş ruhlar için dağlar gibi gıda var."

14 Temmuz 2008

Vazife cümleden âlâ

Şu dünyaya geleli ne çok vazifeler yüklendi omuzlarımıza. İlk önce akıllı, uslu birer çocuk olmamızı istedi büyükler. Birinci vazifemiz buydu. Ardından okul hayatımız başladı. Öğretmen ne derse “evet” diyecektik.

23 Haziran 2008

Âkil olan anlasın bizi

Türkiye’de son zamanlarda tavan yapan, medyada reyting rekorları kıran ve yedisinden yetmişine herkesin dilinde pelesenk olmuş bir kelime var. Lâfızla mânânın çatıştığı kelimelerden biri. 

02 Haziran 2008

Melbourne’da nur çiçekleri

Saatler 04.50`yi gösteriyor. Melbourne’de beşinci günümüz. Seriüsseyr olan bir zamanın evlâdıyız ne de olsa. Daha dün gibi Türkiye’`den ayrılışımız. Maddeten ve manen üzerimde çok emeği olan Izmir’deki ablalarımdan, beraber hizmet ettiğim kardeşlerimden ayrılmak zor geliyor. Nurbanu Abla ve Hasan Abiyle vedalaşırken baharda sonbaharı yaşıyorum adeta.

07 Nisan 2008

Tanımsız terimler

Doğup büyüdüğümüzden beri çok duyduğumuz kavramlar var hepimizin. Haberlerde, gazetelerde sık sık görür, işitiriz. Ve çoğu zaman da sözlük anlamı olarak bildiğimiz kelimelerdir bunlar. Ama sözlük anlamıyla uygulaması tamamen çelişkili kavramlardır. Teori ve pratik tamamen zıttır birbirine. Demokrasi, laiklik, cumhuriyet gibi.

24 Mart 2008

Ayrılık vakti

‘Demir almak günü gelmişse zamandan. Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.’ (Yahya Kemal)

Her fani şeyin sonu olduğu gibi hayat yolculuğumuz da mutlaka bir limanda son bulacak. Önemli olan, o yolculuğu selâmetle bitirmek olsa gerek. Ve yolculuktan maksat olan neticeleri elde etmek.

04 Mart 2008

Aborjinler ve başörtülüler

Türkiye’de son zamanlarda yaşanan başörtüsü tartışmalarıyla eşzamanlı olarak Avustralya’da Aborjin soykırımından dolayı devletin özür dilemesi olayı gündemdeydi. Aborjinler çok bilgi sahibi olmadığım bir konuydu. Tabiî yaşadığımız internet çağında bilgiye ulaşmak çok kolay. Buranın ilk yerlileri olan Aborjinlerin maruz kaldıkları zulüm ve sıkıntılar bana yıllarca ülkemde yaşadığım ve halen de yaşanmakta olan başörtüsü yasağını hatırlattı.

25 Şubat 2008

Burası Avustralya´da bir üniversite

Türkiye’de devam eden hararetli başörtü tartışmaları ve yürüyüşleri bütün dünyada izlenir ve merak edilir hale geldi. Bunun en somut örneği de bulunduğumuz Melbourne şehrinde birçok yabancı tarafından bizlere sorulan sorular.

11 Şubat 2008

Gezi notları

Yazarlarımızın geçtiğimiz Aralık ayındaki yurt dışı gezilerinden döndükten sonra kaleme aldıkları gezi notlarını, geçtiğimiz günlerde birbiri ardı sıra yayınladık.

04 Şubat 2008