Nice bayramlara

08 Aralık 2008

-

“Gidiyorum gurbeti gönlümde duya duya” diyor ya şair, biz gurbetçiler de bir bayrama daha merhaba diyoruz Avustralya kıt'asında. Vatanımızdan kilometrelerce uzakta olsak da, özlesek de dostlarımızı, muzdarip değiliz çok şükür. Risâle-i Nur’un bize kazandırdığı onlarca kardeşimiz var bu diyar-ı gurbette. Nur Vakfı çatısı altında, nura gönül vermişlerden teşekkül eden bir ailemiz var. Aileye yeni katılanlarla nüfusumuz artıyor. (Melbourne’un her köşesinden fışkıran Çinlilerle rekabet halindeyiz. Bazen Melbourne’u Çin’e bağlı bir vilâyet haline getirsek mi diye düşünüyoruz.)

Çocuğuyla, yaşlısıyla, genciyle bayrama hazırlanıyoruz. Arefe Günü İhlâs-ı Şerifeler okuduk her birimiz. Fatih Yargı abimizin her Cuma Nur Vakfı ailesi fertlerine çektiği Cuma mesajlarından bu haftaki, oruca dâvet mahiyetindeydi: “Arefe Günü oruç tutmak bin gün oruç tutmak gibidir.” Dâvete icabet edip, arife gününü oruçlu geçirenler de oldu. Hanımlar bayram temizliği yapıyor, tatlılar, börekler yapıyor. Ayşe ve Behiye Ablalar keşkekleri hazırlıyor, Murise Teyze Arnavut böreğini. Çocuklar ve gençler “Bayramda ne giyeceğiz?” telâşındalar. Erkekler kurban işleriyle meşgul. Coşkuyla bayram sabahını bekliyoruz. Ablam ve ben bayram dolayısıyla okulu bir gün resmî tatil yaptık bize özel. Bayramın birinci günü kardeşlerimizle bayram havasını soluyacağız. İkinci, üçüncü gün yine bir ilki yaşayacağız ve bayramda okula gideceğiz.

Bayram programımız hazır. Birinci gün gençler büyükleri ziyaret edecek, ellerini öpüp hayır duâlarını alacak. Ayşe, Behiye, Rabia ve Ayten Sanlı Ablaların ve Murise Teyzenin bayram ikramlarıyla ağırlanacağız. Güzin Abla hacda olduğu için bu bayram duâlarıyla aramızda.

Memleketimi düşünüyorum gözlerim kapalı. Şimdi ne hoş bir telâş vardır evde, çarşıda, pazarda ve ailemde. Ya çocuklar! Bayramda alacakları harçlıklar gece rüyalarını süslüyordur. Zübeyirler, Talhalar, Mehmetler, Emreler ve Ahmetler ne tatlı bir heyecan içindedirler şimdi. Kimileri de teyzelerinden uzakta bir bayram daha geçirmenin burukluğunu yaşarlar Naci ve Sadık gibi. Nursultanlar, Elif Şualar, Nursenalar, Esmalar anneleriyle bayramda ne giyeceklerinin planını yapıyorlardır şimdi. Bayram gelmiş memleketime. Selâm olsun bizden bütün dostlara ve ailemize. Bayramınız mübarek olsun. Nice bayramlara…

08.12.2008