Gurbetçinin sorumluluğu örnek bir Müslüman olmak

24 Nisan 2007

-

Gazetemizin imtiyaz sahibi Mehmet Kutlular, Avustralya’da yaşayan Müslüman Türklerin birinci öncelikli sorumluluğunun “İslâmiyeti ona lâyık doğrulukla yasamak olduğunu” söyledi.

Avustralya Nur Vakfı Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin vefatının 47. yıldönümünde bir konferansla andı. Merkezi Melburn’de bulunan Avustralya Nur Vakfı’nın “Avrupa Birliği yolunda Müslüman Türkiye” başlığıyla düzenlediği konferansa konuşmacı olarak gazetemizin imtiyaz sahibi Mehmet Kutlular katıldı. Vakfın Melbourne Tottenham merkez binasındaki Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferans’a Melbourne ve Sydney’de oturan Türkler katıldı. Sadık Karadağ’ın okuduğu Kur’ân-ı Kerim’le başlayan konferansın takdim konuşmasını ise Mustafa Gök yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Mehmet Kutlular konuşmasında Avrupa Birliği, Müslüman Hiristiyan diyaloğu ve cihad konularını Risâle-i Nur’u merkeze alarak değerlendirdi.

Kutlular, salondaki dinleyicilerden gelen bir soru üzerine “Avustralya’da yasayan Müslüman Türkler olarak birinci öncelikli sorumluluğun İslâmiyeti ona lâyık doğrulukla yaşamak olduğunu” söyledi.

Böylece Avustralya gibi bir ülkede örnek Müslümanlar olarak radikal tutumların bıraktığı olumsuzlukları gidermede önemli bir görevin yerine getirilmiş olunacağını vurgulayan Kutlular, bu maksatları yerine getirmek üzere böyle bir kültür merkezini hizmete açtıklarından dolayı vakıf yetkililerini tebrik etti. Kutlular, yabancı ülkelerde kültürel asimilasyona karşı kendi kültür ve değerlerimizi yaşayıp yaşatabileceğimiz böyle mekânlara sahip olunmasının zorunlu olduğunu ifade etti. Risâle-i Nur’un kültürel dokumuzdaki yerine dikkat çeken Kutlular, bu konuya tarihimizden ve günlük hayattan örnekler vererek konuşmasını bitirdi.

Fatih YARGI

24.04.2007