HABER - 2008

Kadim dostumuz Güney Kore

15 Aralık 2008

Kore ile tarihî bir dostluğumuz varmış. Melbourne’a gelince öğrendim bunu. Gittiğimiz okulda sayıları epey fazla olan Koreli öğrenciler memleketimizin Türkiye olduğunu duyunca gözlerinin içi gülüyor ve bizimle çok alâkadar oluyorlar.

Nice bayramlara

08 Aralık 2008

“Gidiyorum gurbeti gönlümde duya duya” diyor ya şair, biz gurbetçiler de bir bayrama daha merhaba diyoruz Avustralya kıt'asında. Vatanımızdan kilometrelerce uzakta olsak da, özlesek de dostlarımızı, muzdarip değiliz çok şükür. Risâle-i Nur’un bize kazandırdığı onlarca kardeşimiz var bu diyar-ı gurbette. Nur Vakfı çatısı altında, nura gönül vermişlerden teşekkül eden bir ailemiz var. 

EN BİRİNCİ ÜSTADIMIZ ANNELERİMİZ

01 Aralık 2008

AVUSTRALYA Nur Vakfı Hanımlar Kolu geçtiğimiz hafta bir seminer düzenledi.

İftar davetinde dinler diyalogu

29 Eylül 2008

Geçen hafta Avustralya‘da bir iftar yemeği verildi. “Government House” iftarı Viktorya Valisinin, 1870 yılında inşa edilen tarihî konağında gerçekleşti.

Çocuk deyip geçmeyelim

15 Eylül 2008

İnsan bir yolcudur şu dünyada. âlem-i ervahtan, rahm-i madere, rahm-i maderden sabavete, sabavetten çocukluğa, çocukluktan gençliğe, gençlikten ihtiyarlığa, ihtiyarlıktan kabre, kabirden haşre giden bir uzun seferdedir. Ve bu uzun seferin bineği de terbiye ve eğitimdir. Binek ne kadar sağlam olursa, yolculuk da o kadar emniyetli ve güvenli olur.

Avustralya’da Ramazan

08 Eylül 2008

Bir ilki yaşıyoruz. Türkiye’den kilometrelerce uzakta geçiriyoruz Ramazan’ı. Ama mesafelerin değiştiremediği hakikatler, muhabbet ve uhuvvet, bir cemaate mensup olma nimeti, Türkiye’deki Ramazan’la gelen manevî atmosferi Melbourne’da de yaşatıyor bize. 

Melbourne’da kışı yaşarken

21 Temmuz 2008

Türkiye sıcaktan kavrulurken Melbourne’da kışı yaşıyoruz. İşte Rabbimin bir mûcizesi. Kışlar çok sert geçmiyor Melbourne’da. Baharda ayrılmıştık Türkiye’den baharı yaşayamadan. Ama takdir-i İlâhî Melbourne’da kışta baharı yaşatıyor bize. 

Singapur’dan Nur Vakfına bir garip yolcu

14 Temmuz 2008

"Güzel oku; her zerrede coşkun birer mânâ var. Derd ehline bu mânâda canlar sunan eda var. Vermek için parlaklığı, gamlı gönül evine. Bir bak hele, her cilâdan üstün olan cilâ var. Derin, güzel düşünceyle incelersen bunu sen. Zaifleşmiş ruhlar için dağlar gibi gıda var."

Vazife cümleden âlâ

23 Haziran 2008

Şu dünyaya geleli ne çok vazifeler yüklendi omuzlarımıza. İlk önce akıllı, uslu birer çocuk olmamızı istedi büyükler. Birinci vazifemiz buydu. Ardından okul hayatımız başladı. Öğretmen ne derse “evet” diyecektik.

Âkil olan anlasın bizi

02 Haziran 2008

Türkiye’de son zamanlarda tavan yapan, medyada reyting rekorları kıran ve yedisinden yetmişine herkesin dilinde pelesenk olmuş bir kelime var. Lâfızla mânânın çatıştığı kelimelerden biri. 

Melbourne’da nur çiçekleri

07 Nisan 2008

Saatler 04.50`yi gösteriyor. Melbourne’de beşinci günümüz. Seriüsseyr olan bir zamanın evlâdıyız ne de olsa. Daha dün gibi Türkiye’`den ayrılışımız. Maddeten ve manen üzerimde çok emeği olan Izmir’deki ablalarımdan, beraber hizmet ettiğim kardeşlerimden ayrılmak zor geliyor. Nurbanu Abla ve Hasan Abiyle vedalaşırken baharda sonbaharı yaşıyorum adeta.

Tanımsız terimler

24 Mart 2008

Doğup büyüdüğümüzden beri çok duyduğumuz kavramlar var hepimizin. Haberlerde, gazetelerde sık sık görür, işitiriz. Ve çoğu zaman da sözlük anlamı olarak bildiğimiz kelimelerdir bunlar. Ama sözlük anlamıyla uygulaması tamamen çelişkili kavramlardır. Teori ve pratik tamamen zıttır birbirine. Demokrasi, laiklik, cumhuriyet gibi.

Ayrılık vakti

04 Mart 2008

‘Demir almak günü gelmişse zamandan. Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan.’ (Yahya Kemal)

Her fani şeyin sonu olduğu gibi hayat yolculuğumuz da mutlaka bir limanda son bulacak. Önemli olan, o yolculuğu selâmetle bitirmek olsa gerek. Ve yolculuktan maksat olan neticeleri elde etmek.

Aborjinler ve başörtülüler

25 Şubat 2008

Türkiye’de son zamanlarda yaşanan başörtüsü tartışmalarıyla eşzamanlı olarak Avustralya’da Aborjin soykırımından dolayı devletin özür dilemesi olayı gündemdeydi. Aborjinler çok bilgi sahibi olmadığım bir konuydu. Tabiî yaşadığımız internet çağında bilgiye ulaşmak çok kolay. Buranın ilk yerlileri olan Aborjinlerin maruz kaldıkları zulüm ve sıkıntılar bana yıllarca ülkemde yaşadığım ve halen de yaşanmakta olan başörtüsü yasağını hatırlattı.

Burası Avustralya´da bir üniversite

11 Şubat 2008

Türkiye’de devam eden hararetli başörtü tartışmaları ve yürüyüşleri bütün dünyada izlenir ve merak edilir hale geldi. Bunun en somut örneği de bulunduğumuz Melbourne şehrinde birçok yabancı tarafından bizlere sorulan sorular.

Gezi notları

04 Şubat 2008

Yazarlarımızın geçtiğimiz Aralık ayındaki yurt dışı gezilerinden döndükten sonra kaleme aldıkları gezi notlarını, geçtiğimiz günlerde birbiri ardı sıra yayınladık.

Our Vision

The Australia Light Foundation’s vision is to work towards a kind of civilization empowered with strong material and spiritual values, nurtured under the light of true moderate Islam by using contemporary methods and communications means and respecting individual differences.

Australia Light Foundation (Head Office)

Copyright 2018 The Australia Light Foundation | All Rights Reserved | And Our Sitemap | All Logos & Trademark Belongs To Their Respective Owners